افسانه بایگان از عرصه بازیگری کناره‌گیری کرد

افسانه بایگان ، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون با انتشار متنی در اینستاگرام خود از عرصه بازیگری کناره‌گیری کرد.

در پی فشارها به بازیگران زن که بدون حجاب در برخی مراسم شرکت کرده و محاکمه آنان، پس از هنگامه قاضیانی، این بار افسانه بایگان بازیگر توانای سینما و تلویزیون ایران هم از عرصه هنری اعلام کناره‌گیری کرد

در بخشی از یادداشت وی آمده است:

بنده هیچ تذکر و توبیخی حتی به اشاره مثل ممنوعیت حضور در سینما و…» دریافت نکردم.

در چنین شرایطی که معتقدم بدون ارتکاب خطایی، دستاورد سالها فعالیت هنری و حیثیت اجتماعی ام دستخوش انواع سوءتعبیرها از هر سو شده، و هر نوع توضیح و دفاعی نادیده و ناشنیده گرفته می‌شود، ناچار اعلام میکنم که در این زمان مصلحت وقت در آن می‌بینم که از عرصهٔ بی حرمت بازیگری کناره گیری کنم و امیدوار باشم که اندک باقی ایام را در آرامشی دور از اجتماع خشمگین بگذرانم.

باقی دوست…

متن دردمندانه افسانه بایگان و وداع با بازیگری که در اینستاگرام منتشر شده را بخوانید.

افسانه بایگان از عرصه بازیگری کناره‌گیری کرد

افسانه بایگان (زادهٔ ۲۶ دی ۱۳۴۰) بازیگر ایرانی است. او بازیگری را با نقشی در فیلم کوتاه بوق (۱۳۵۱) آغاز و در ۱۵ سالگی رتبهٔ دوم مسابقه دختر شایستهٔ ایران در مجلهٔ زن روز را کسب کرد.
فعالیت حرفه‌ای او با مجموعهٔ تلویزیونی سربداران (۱۳۶۲) آغاز شد و با گمشده (۱۳۶۵) کار سینمایی خود را آغازکردکه پرفروش‌ترین فیلم سال شد.
او در آن زمان یکی از پرکارترین بازیگران زن سینما و نخستین سوپراستار زن دههٔ ۱۳۶۰ شد و در فیلم پرمخاطب بگذار زندگی کنم (۱۳۶۵) ایفای نقش کرد.
بایگان برای نقش‌آفرینی در دو فیلم با یک بلیت (۱۳۶۹)، خواهران غریب (۱۳۷۴) و کافه ستاره (۱۳۸۴) نامزد دریافت جایزهٔ بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم فجر شد.[۱] در عرصهٔ تلویزیون، او در پیامک از دیار باقی (۱۳۸۷) و وضعیت سفید (۱۳۹۰) حضور داشته‌است.[۲]
منبع : خبرفوری