کپسول الکترونیکال

کپسول الکترونیکال قابل بلعیدن، هورمون تنظیم کننده گرسنگی را تحریک می کند.یک کپسول الکترونیکال قابل بلع که جریان الکتریکی ایجاد می کند می تواند ترشح هورمون گرلین را تحریک کند.

این کپسول که در MIT ساخته شده است، می تواند برای درمان بیماری هایی که شامل حالت تهوع یا از دست دادن اشتها هستند، مانند بی اشتهایی یا کاشکسی مفید باشد.

 

هورمون های آزاد شده از معده مانند گرلین نقش کلیدی در تحریک اشتها دارند.

 

این هورمون ها توسط سلول های غدد درون ریز که بخشی از سیستم عصبی روده هستند، تولید می شوند که گرسنگی، حالت تهوع و احساس سیری را کنترل می کنند.

 

مهندسان MIT اکنون نشان داده اند که می توانند این سلول های غدد درون ریز را با استفاده از یک کپسول قابل بلع که جریان الکتریکی را به سلول ها می رساند، تحریک کنند تا گرلین تولید کنند.

 

این رویکرد می تواند برای درمان بیماری هایی که شامل حالت تهوع یا از دست دادن اشتها هستند، مانند کاشکسی (از دست دادن توده بدنی که می تواند در بیماران مبتلا به سرطان یا سایر بیماری های مزمن رخ دهد) مفید باشد.

در آزمایشات روی حیوانات، محققان نشان دادند که این کپسول «الکتریکی» می‌تواند تولید گرلین را در معده به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 

آنها بر این باورند که این رویکرد می تواند برای ارائه تحریک الکتریکی به سایر قسمت های دستگاه گوارش نیز سازگار باشد.

 

جووانی تراورسو، دانشیار مهندسی مکانیک در MIT، متخصص گوارش در بیمارستان بریگهام و زنان و نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «این مطالعه به ایجاد تحریک الکتریکی توسط مواد الکتریکی قابل بلع به‌عنوان روشی برای تحریک ترشح هورمون از طریق دستگاه گوارش کمک می‌کند.

 

مطالعه ما یک نمونه از چگونگی ارتباط با مخاط معده و ترشح هورمون ها را نشان می دهیم، و پیش بینی می کنیم که می توان از آن در سایر مکان های دستگاه گوارش استفاده کرد که در اینجا کاوش نکرده ایم.”

 

محققان کپسول خود را با استفاده از آن در معده حیوانات بزرگ آزمایش کردند و دریافتند که این کپسول افزایش قابل توجهی در سطوح گرلین در جریان خون ایجاد می کند.

 

تا آنجا که ما می دانیم، این اولین نمونه از استفاده از محرک های الکتریکی از طریق یک دستگاه بلعیدنی برای افزایش سطح درون زا هورمون ها در بدن مانند گرلین است.

 

محققان دریافتند برای اینکه این تحریک عمل کند، عصب واگ که هضم غذا را کنترل می کند، باید سالم باشد.

 

آنها این نظریه را مطرح می کنند که پالس های الکتریکی از طریق عصب واگ به مغز منتقل می شود و سپس سلول های غدد درون ریز معده را برای تولید گرلین تحریک می کند.

 

آزمایشگاه تراورسو اکنون قصد دارد با استفاده از این روش در سایر بخش‌های دستگاه گوارش کاوش کند و محققان امیدوارند ظرف سه سال آینده این دستگاه را روی بیماران انسانی آزمایش کنند.

 

به گفته محققان، اگر این نوع درمان برای استفاده در بیماران انسانی توسعه یابد، به طور بالقوه می تواند جایگزین یا مکمل برخی از داروهای موجود برای جلوگیری از حالت تهوع و تحریک اشتها در افراد مبتلا به کاشکسی یا بی اشتهایی شود.

 

تراورسو می‌گوید: «این دستگاه نسبتاً ساده‌ای است، بنابراین ما معتقدیم که می‌توانیم آن را در مقیاس زمانی نسبتاً سریع به انسان وارد کنیم».