ادای دین چاوشی به شهدای کربلا
محسن چاوشی سه ویژگی منحصربه‌فرد دارد. اول آن‌که صدای بسیار دلنشینی دارد و به واسطه آن طیف وسیعی از هواداران را شیفته خود کرده است.
دوم سکوت خبری و بی‌حاشیه‌بودن اوست و در نهایت وجه غالب مردمی بودن این هنرمند است که او را در جایگاهی فراتر از یک خواننده قرار می‌دهد. او این روزها در سکوت کامل خبری دو اقدام بسیار ارزشمند انجام داد که آوازه‌اش نه‌تنها برای علاقه‌مندان که برای همه مردم و حتی هر آزاده‌ای ارزشمند بود. اولین اقدام سلبریتی، راه‌اندازی «جمعیت‌حیدر» به‌منظور حمایت از ایتام، نیازمندان و تهیه و توزیع ارزاق در روز جمعه ۱۶ تیرماه و همزمان با عیدسعید غدیر بود.  حرکتی ارزشمند که او بدون هیچ‌گونه حاشیه‌ای و تنها با ارسال یک پیام کوتاه در صفحه شخصی‌اش آن را اطلاع‌رسانی کرد: «به پشتیبانی و مهر همیشگی شما و به نام نامی مولای متقیان، حضرت علی(ع)، جمعیت حیدر را بنیان گذاشتیم…». بی‌شک این اقدام چاووشی برای طرفداران و هواداران او که در این سال‌ها همواره شاهد استفاده او از وجهه، محبوبیت و شهرتش در مسیر کمک و حمایت از دردمندان جامعه به‌ویژه درمان بیماران نیازمند، آزادی زندانیان بدهکار و همچنین نجات محکومان به اعدام و بازگرداندن آنها به زندگی بودند، تازه نبود، چراکه براساس آمار غیررسمی او در این سال‌ها طناب دار را از گردن ۷۵ زندانی محکوم باز کرده، منجر به آزادی ۱۵۵۶ زندانی جرایم غیرعمد شده، هزینه درمان ۱۲۵۰ بیمار صعب‌العلاج را تامین کرده و کمک‌هزینه مسکن ۲۵ خانواده را فراهم کرده است.
همه این اقدامات است که او را در زمره یک سلبریتی واقعی قرار می‌دهد. کسی که بی‌حاشیه خود را وقف مردم کرده و از هیچ تلاشی برای حمایت از آنها دریغ نمی‌کند. دومین خبری که دیروز در رسانه‌ها مخابره شد، انتشار جدیدترین اثرش «آواز خون» با ادای دین به شهدای کربلا بود.  چاووشی که همواره تاکید داشته «برای مردم و ایران و همه دغدغه‌هایش می‌خوانم و تا ابد صدای محرومان و همین مردم خواهم ماند» گرامیداشت یاد و نام ائمه‌اطهار به‌عنوان حامیان همیشگی مظلومان و محرومان در گستره تاریخ به‌ویژه یاد کربلا و سرور و سالار آزادگان جهان امام‌حسین(ع) را همواره در برنامه‌ها داشته و دارد.  چاووشی که در این سال‌ها از قطعات متعددی همچون راه کربلا با شعری از امیر ارجینی، ظهر عطش با شعری از محمدرضا آقاسی، غدیر خون با شعری از امیر ارجینی، نخلای بی‌سر، حسین، عباس و … با تمرکز بر واقعه کربلا منتشر کرده بود، همزمان با سومین روز محرم، از قطعه‌ جدید خود، آواز خون رونمایی کرد. قطعه‌ای برگرفته از یک نوحه قدیمی با مطلع «رخت عزامو پیرهن سیامو از باغچه بیرون میکشم دلتنگیامو/ از غربت تو با من بخونه حرفی به سینه میزنه زنگ صدامو» که شعر آن را امید روزبه سروده و رضا فوادیان تنظیم و محمدرضا آهاری موزیک‌ویدئوی آن را کارگردانی کرده است. این خواننده درباره اثر جدید خود برای ایام محرم نوشته است: «آواز خون نذر محرم است و ادای دین شخصی من و دوستان هم‌دل به اهل کربلا». باید بپذیریم چاووشی نه به‌خاطر ویژگی و امتیازات خوب در فرم، لحن و مضمون آثارش، که بی‌شک قابل ستایش هستند، بلکه به‌خاطر تلاش برای آنچه مردم دوست دارند، یک سلبریتی واقعی است حتی اگر منتقدانش به واسطه نداشتن کنسرت و اجرای زنده، ترانه‌هایش را زیر سؤال ببرند!

موزیک ویدیو آهنگ آوازخون:

منبع خبر : جام جم